Väliskogemus

Mida väliskogemus noorele annab? 

Väliskogemust omandama minnes on oluline põhjalik ettevalmistus. 
Väliskogemusest, ükskõik kas see kestab nädal või aasta, saab alati palju õppida. Põlvamaa Rajaleidja keskuse karjääriinfo spetsialist Kadri Pelisaar on välja toonud mõned punktid, mida väliskogemus noorele annab. Muide, suur osa nendest punktidest kattuvad sellega, mida tööandjad noortelt töötajatelt ootavad.

  1. Arendad võõrkeelte oskust ja eneseväljendusoskust laiemalt, sest kohtudes uute inimestega oled sunnitud pidevalt selgitama, kes Sa oled ja mis riik see Eesti veel selline on. Ole valmis, et Sinu kui välismaalase vastu tuntakse suurt huvi.
  2. Arendad oma kohanemisvõimet ja sallivust, sest uues riigis on kindlasti kombeid ja reegleid, millega Sa harjunud ei ole. Kasvõi alustades sellest, et suure tõenäosusega ei leia Sa poest sellist musta leiba nagu meil!
  3. Saad juurde hulganisti julgust, sest tõenäoliselt avastad, et tuled toime olukordadega, mida Sa ei osanud varem ettegi kujutada.
  4. Õpid iseennast paremini tundma, sest uus keskkond toob välja veelgi paremini Sinu tugevused ja võib-olla ka nõrkused.
  5. Oled avatum uusi asju proovima. Olles oma harjumuspärasest keskkonnast väljaspool, väljud ka oma igapäevasest kestast, sest Sinu ümber on nii palju põnevaid inimesi, kes inspireerivad Sind tavapärasest erinevaid asju tegema. Ja kui mitte nüüd, millal siis veel!
  6. Saad palju teadmisi teiste kultuuride ja usundite kohta ning avastad, kui veidrad need eestlased ikka on.
  7. Iseenesest mõistetav omas riigis saab teiste kultuuridega kohtudes uue tähenduse. Kui arvasid, et lõunasöögi kõrvale piima joomine on täiesti normaalne, vaat et kohustuslik, siis ära imesta, kui mõne kultuuri esindajad seda kui ilmaimet pealt vaatavad.
  8. Paneb mõtlema, mis siis ikkagi on meil siin unikaalset ja erilist. Kui hakkad välismaal oma päritolu selgitama, saad aru, mida tegelikult Eestimaal hindad ja endale oluliseks pead ja võid avastada, et oled paras patrioot. Välismaalaste huvi Eesti vastu paneb tõenäoliselt Sind ennastki põhjalikumalt meie riigi ja ka teiste maade ajalukku ja teistesse üksikasjadesse süvenema
  9. Saad uusi sõpru ja kontakte. Mõned neist jäävad sõpradeks kogu eluks, mõnest kontaktist võib sündida uus rahvusvaheline projekt. Tõenäoliselt on Sul aga hea kontaktipagas selleks, et maailmas ringi reisida ja saada kohalikult head nõu, kus ööbida, missuguseid vaatamisväärsusi külastada ja mida kohalikust toidust kindlasti proovida.

Väliskogemust vahendavad organisatsioonid: 

rajaleidja.ee/euroopasse – Siit leiad kõik vajaliku info, mida soovid teada välismaale suundumisel, seal viibides ning tagasi naastes. SA Innove, kelle all Rajaleidja portaal ja võrgustik tegutseb, ise rahastust ja programme ei paku. Siit leiad infot erinevate programmide, asjaajamise, rahastuse, kultuurierivenuste jms kohta.

yfu.ee  – Youth For Understanding (YFU) on rahvusvaheline mittetulunduslik organisatsioon, mis pakub haridusliku eesmärgiga kultuurivahetusprogramme enam kui 60 riigis. YFU pakub õpilasvahetust keskkoolinoortele vanuses 15-18.  Vahetusperioodi jooksul elatakse vahetusperes. Väliskogemuse võid saada nii ise välisõpilasena vahetusaasta teises riigis veetes kui ka vahetusõpilast välismaalt enda perre elama võttes.

evenor.ee – ILEC EVENOR on välismaise hariduse vahendamisele spetsialiseerunud agentuur, pakkudes välismaiseid keelelaagreid, keelekursuseid erinevatele vanuseastmetele, õppimisvõimalusi välismaal nii põhi-, kesk- kui kõrghariduse tasemel.

dreamfoundation.eu – Organisatsiooni Dream Foundation abiga on võimalik õppima minna rohkem kui 50 välisülikooli, mis pakuvad ligi 4000 ingliskeelset eriala. Dream Foundationi eesmärgiks on muuta välismaale õppima minek lihtsaks, mugavaks ja taskukohaseks. Lehel on olemas ka erialade ja koolide otsingusüsteem.

valiskogemus.wordpress.com – Sellelt lehelt saad lugeda nende Eesti noorte inimeste kogemustest, kes on läbi Dream Foundation organisatsiooni käinud välismaal ülikoolis õppimas.

Erasmus+ õpiränne – Erasmus+ programmi kaudu rahastatakse üliõpilaste ning kutseõppurite välismaal õppimist ja praktiseerimist, rahvusvahelisi noortevahetusi ning Euroopa vabatahtlikku teenistust.

noored.ee – SA Archimedes Noorteagentuuri lehelt saab täpsemat infot Erasmus+ noorteprojektide kohta, sealt leiab nii kohalike kui välismaiste koolituste pakkumisi.

estyes.ee – organisatsiooni tegevusvaldkonnaks on erinevate rahvusvaheliste projektide koordineerimine, et pakkuda võimalust kõigile 14–99-aastastele oma silmaringi laiendada ning avastada ennast ja maailma enda ümber läbi vabatahtliku teenistuse. Lehelt leiad noortevahetuste, laagrite, koolituste ja Euroopa vabatahtliku teenistuse pakkumisi.

involved.ee –  Lehelt leiad noortevahetuste, laagrite, koolituste ja Euroopa vabatahtliku teenistuse pakkumisi. 

seiklejad.org – Organisatsioon Seiklejate Vennaskond korraldab koolitusi ja noortevahetusi ja saadab Eesti osalejaid välismaale projektidesse ja vabatahtlikuks. Lehelt leiad pakkumisi rahvusvahelistele noortevahetustele, koolitustele ja Euroopa vabatahtlikusse teenistusse.

eures.ee – EURES (European Employment Services) on Euroopa Komisjoni poolt loodud töövahenduse võrgustik. EURES teenuse eesmärgiks on pakkuda: tööotsijatele infot ja nõustamisteenust töövõimaluste ning elamis-ja töötingimuste kohta Euroopas; tööandjatele tuge uute töötajate värbamisel Euroopast; piirialade elanikele informatsiooni töötamise kohta naaberriigis.

Pärnu 62, 86304 Kilingi-Nõmme | tel. 4492755, e-post: kivake@saarde.ee

Powered by CMSimple| Template: ge-webdesign.de| html| Sisene